ISKOV III vychází z údajů dříve realizovaných projektů, ať už financovaných Krajem Vysočina, tak uskutečněných za finanční podpory z jiných zdrojů (Norské fondy), které pomohly identifikovat nejpalčivější problémy ovzduší na Vysočině a určit, na které škodliviny by měl být nejnovější dlouhodobý monitoring zaměřen. V rámci projektu budou sledovány
koncentrace benzo(a)pyrenu a suspendovaných částic.
Lokality měření byly vybírány, tak aby byly rovnoměrně rozmístěny v rámci celého území kraje, vždy jedna v každém okresu, a tak aby mezi nimi byla zastoupena jak místa s nejčistším ovzduším, tak místa, kde jsou obyvatelé vystaveni vyšším koncentracím škodlivin.
Data o kvalitě ovzduší získaná z projektu ISKOV III bude možné vyhodnocovat v návaznosti na hodnoty získané z předchozích měření. Projekt tak přinese cenné údaje o vývoji množství B(a)P a suspendovaných částic v ovzduší ve světle zákazu provozu nejstarších typů kotlů na spalování
pevných paliv (kotle 1. a 2. třídy) a dalších opatření ke snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší.
Cílem projektu je také poskytovat veřejnosti objektivní a aktuální informace o kvalitě ovzduší prostřednictvím online systému. Výstupy projektu jsou plně kompatibilní se státním monitorovacím systémem AIM (automatizovaný informační monitoring) a zároveň doplňují měření v oblastech a
lokalitách, které státní monitoring nepokrývá. Součástí projektu je i měření škodlivin, které AIM standardně nezajišťuje.
Kraj Vysočina se nachází ve střední části České republiky. Na západě sousedí s Jihočeským krajem, na severozápadě s Pardubickým a Královéhradeckým krajem, na východě s krajem Jihomoravským a na severovýchodě s krajem Olomouckým.
Větší část území je tvořena pahorkovitou a kopcovitou krajinou, která přechází v horší provětrávané kotliny a údolí. Tyto oblasti mohou mít negativní vliv na vznik teplotních inverzí a mlh, což ovlivňuje kvalitu ovzduší. Vzhledem k těmto podmínkám se v regionu projevuje vyšší kontinentalita, výraznější rozdíly mezi letními a zimními teplotami a vliv závětrných jevů při větrech od východu.
V západní části kraje se nachází lesnaté pohoří Českomoravské Vrchoviny a rozsáhlé úvaly, které ovlivňují distribuci zdrojů znečištění a kvalitu ovzduší. Proto bylo v Kraji Vysočina nezbytné přistoupit k rozšířenému monitorovacímu systému, který zohledňuje specifické geografické a klimatické podmínky.
V současnosti na území Kraje Vysočina pracuje celkem 6 stanic AIM (automatizovaný imisní monitoring) provozovaných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), které monitorují koncentrace škodlivých látek v ovzduší, jako je oxid siřičitý (SO2), oxid dusnatý (NO), oxid dusičitý (NO2) a prašné částice (PM10, PM2.5). Doplňkové měření provádějí i další stanice, které měří koncentrace ozonu (O3) a oxidu uhelnatého (CO). Tento monitoring poskytuje klíčové informace pro řízení opatření na ochranu ovzduší a informování veřejnosti o aktuálním stavu kvality ovzduší v regionu.